O Liturgicznej Służbie Ołtarza

Ministranci to grupa chłopców i mężczyzn mająca za zadanie służyć do Mszy i nabożeństw.

Biorąc przykład z świętego Stanisława Kostki, świętego Dominika Savio, świętego Tarsycjusza i innych świętych, LSO rozwijaja się duchowo, by poznać prawdy wiary i aby wprowadzać do swojego życia przykazania Boże.

Ministranci dzielą się na następujące grupy:

1. Kandydatów - Są to chłopcy chcący zostać ministrantami. Poznają oni podstawy służby,
  2. Ministrantów - Największa grupa. Należą do niej: choraliści (ministranci śpiewu, odpowiedzi i dzwonienia), krucyferariusze (ministranci krzyża), ceroferariusze (ministranci światła), ministranci księgi, ministranci ołtarza, ministranci kadzidła, ministranci wody oraz ministranci mitry i pastorału.
  3. Lektorów (właściwa nazwa lektorzy promowani lub ministranci Słowa Bożego) - Są to ministranci po kursie diecezjalnym, przygotowani do czytania Słowa Bożego. Błogosławieństwa do pełnienia tej funkcji udziela biskup.
  4. Ceremoniarzy - Są to ministranci po kursie diecezjalnym, którzy dbają o prawidłowy przebieg liturgii. Błogosławieństwa do pełnienia tej funkcji udziela biskup.

Zbiórki ministrantów

Zbiórki ministrantów odbywają się w sobotę przed ostatnią niedzielę miesiąca. Dla młodszych ministrantów w kaplicy od godziny 10.00 do 11.00, a dla ministrantów starszych w kaplicy od 11.30 do 12.00.

Na zbiórki kandydatów zapraszamy na plebanię w sobotę przed ostatnią niedzielą miesiąca od godziny 10.00, po wcześniejszym zgłoszeniu się u proboszcza. Zapraszamy mężczyzn i chłopców po pierwszej Komuni Świętej.

Zdjęcie Historyczne

Najstarsze znalezione zdjęcie ministrantów z parafii - 1955 rok.