XXI Niedziela Zwykła

2019-08-24
1. Jutro Uroczystość NMP Jasnogórskiej. Serdecznie zapraszam na Mszę św. o 17 2. Tak jak już wspominałem w sobotę 31.08. w 4 rocznicę pożaru naszego kościoła o godz. 19.30 zgromadzimy się wokół niego na modlitwę różańcową. Zabierzmy ze sobą różańce i świece. Ustawimy się na drodze procesyjnej. Pamiętajmy, żeby nie wchodzić do środka pogorzeliska. 3. W następną niedzielę wieczorem o 19.15 adoracja Najświętszego Sakramentu z możliwością spowiedzi, o 19.45 wspólna Medytacja Słowa a 20 Msza św. 4. Msza św. na rozpoczęcie roku szkolnego w następny poniedziałek o godz. 9. 5. W sobotę 7.09. od godz. 9 do 12 w remizie OSP Mileszki będzie pobierana krew. Bardzo gorąco zachęcam do włączenia się w tę akcję zarówno tych, którzy już kiedyś oddawali krew, jak i tych, którzy do tej pory jeszcze się na to nie zdecydowali. Warunki jej oddawania są opisane na ulotkach leżących na stoliku przy wyjściu z kaplicy. 6. Serdecznie dziękuję p. Stanisławowi Sochackiemu za wymianę instalacji doprowadzającej wodę do cmentarza i wykonanie nowego ujęcia wody

Rys historyczny

2017-04-24

Rys Historyczny

Data erygowania: Akta Konsystorza Warszawskiego odnoszą powstanie kościoła na 1048 r., mapa Księstwa Mazowieckiego z ok. 1200 r. uwidocznia osiedle Mileszki z własnym kościołem parafialnym.

Historia budowy kościoła i jego architektura:
Obecny kościół jako trzeci wystawiono w 1766 r. Kościół drewniany, konstrukcji zrębowej na podmurówce, zwrócony prezbiterium na południe, oszalowany, jednonawowy z nieco w꿬szym prostokątnym prezbiterium. W 1832 r. powiększono kościół, dobudowując 4-metrową kruchtę, nad którą wznosi się wieża. Strop płaski, dachy dwuspadowe, gontowe. Przy prezbiterium od zachodu zakrystia, przy nawie od wschodu murowana kruchta. Dzwonnica 9-metrowa drewniana, kryta gontem. Kościół po generalnym remoncie, począwszy od wylewania fundamentów, przez uzupełnienie ubytków w ścianach (bale) i ocieplenie wełną mineralną z foliami (jedna paroprzepuszczalna, druga – zwykła), wymianę całej konstrukcji dachu i stropu (pokrycie 2 x papą i 2 x gontem łupanym). Wieżyczki pokryte miedzianą blachą, na których ustawiono nowe, aluminiowe krzyże, pokryte lakierem piecowym „na mosiądz”. Wewnątrz kościoła zainstalowano ogrzewanie elektryczne i systemy alarmowe przeciwwłamaniowe i przeciwpożarowe z łącznością radiową.

DNIA 31 SIERPNIA 2015 r. POŻAR STRAWIŁ DOSZCZĘTNIE ŚWIĄTYNIĘ

Wyposażenie kościoła:
Dnia 31 sierpnia 2015 r kościół spłonął. Z pożaru uratowano: zabytkową dzwonnicę z dzwonem z 1948 r., kropielnicę kamienną, chrzcielnicę kamienną, zwęgloną figura Chrystusa z krucyfiksu z poł. XVI w. oraz figurę św. Stanisława biskupa i męczennika.

Ulice należące do Parafii

ULICE NALEŻĄCE DO PARAFII: Bazaltowa, Bratkowa, Dolina Kościeliska, Dunajec, Frezjowa, Gerberowa, Gorce, Goryczkowa, Henrykowska, Iglasta, Juhasowa, Kamykowa, Kosodrzewiny, Krzemieniowa, Listopadowa, Malownicza, Mileszki, Obłoczna, Olkuska, Podgórze, Pomorska – nr 355–505 i 314–484, Popielarnia, Saneczkowa, Skalna – 41–79 i 44–68, Sołecka, Urwista, Wiączyńska – 139–157
MIEJSCOWOŚCI NALEŻĄCE DO PARAFII: Wiączyń Dolny (przez Nowosolną) – 6 km