AKTUALNOŚCI

Pielgrzymka Rostkowo-Przasnysz - 06.10.2018 r.

2018-10-06

6 października 2018 r. z inicjatywy naszego proboszcza ks. Romana Kurzdyma grupa parafian uczestniczyła w pielgrzymce do Rostkowa i Przasnysza.
Pielgrzymka była zorganizowana w ramach Roku Jubileuszowego św. Stanisława Kostki i w 450 rocznicę Jego śmierci /żył w latach 1550-1568/.
Rostkowo to sanktuarium św. Stanisława Kostki i jednocześnie miejsce jego urodzenia.
Uczestniczyliśmy we mszy św. odprawionej w sanktuarium św. Stanisława Kostki w Rostkowie. Po mszy św. ucałowaliśmy relikwie Św. Stanisława Kostki, które zostały sprowadzone z Rzymu w roku 1926 i zrobiliśmy sobie zdjęcia pamiątkowe naszej grupy przed ołtarzem.
Mottem życiowym św. Stanisława Kostki było: „do wyższych rzeczy jestem stworzony”. Jest patronem młodzieży i jednym z patronów Polski.
Zwiedziliśmy park wokół kościoła, w którym były miejsca z historii życia Świętego. Przy kościele św. Stanisława Kostki zobaczyliśmy m.in. głaz z wgłębieniem przypominającym swoim kształtem ślad stopy Świętego, jak również za kościołem znajduje się staw i kapliczka z wizerunkiem św. Stanisława uciszającego żaby, gdy przeszkadzały mu w modlitwach.
Następnie pojechaliśmy do Przasnysza i zwiedziliśmy kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – miejsce chrztu św. Stanisława Kostki /jesienią roku 1550/ oraz kaplice, w której spoczywają członkowie rodziny – rodzice i bracia świętego Stanisława Kostki. Do kaplicy tej przyszedł ksiądz Andrzej, który opowiedział nam ciekawe informacje z życia św. Stanisława Kostki i jego rodziny.
Zwiedziliśmy również rynek tego miasteczka i okoliczne ulice.
Pielgrzymka, którą wspólnie odbyliśmy była dla nas wielkim przeżyciem, ponieważ dowiedzieliśmy się bardzo dużo na temat życia i wędrówki Świętego do Rzymu aż do Jego śmierci. Już teraz inaczej będziemy myśleć o św. Stanisławie Kostce, który powinien być dla nas przykładem w modlitwie.